Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

IPN nie chce ul. 23 Stycznia, ale mieszkańcy - tak. Będzie zmiana?

Adam Lewandowski
Ustawa zwana dekomunizacyjną wymusza na gminach zmiany nazw ulic  noszących piętno PRL.
Ustawa zwana dekomunizacyjną wymusza na gminach zmiany nazw ulic noszących piętno PRL. Adam Lewandowski
Solecki ratusz zakończył już konsultacje społeczne w sprawie zmiany nazw ulic. Do końca tego roku niektóre będą miały już nowe.

Ustawa zwana dekomunizacyjną wymusza na gminach zmiany nazw ulic noszących piętno PRL. Pisaliśmy już o zmianach, które nastąpią w Koronowie.

Mickiewicz za Sowińską

W Solcu Kujawskim nie będzie już ulicy Hanki Sawickiej i 22 Lipca. Z 336 mieszkańców tej pierwszej ulicy ankiety wypełniło 259. 11 wstrzymało się od głosu. Za zmianą nazwy było 197, 51 było przeciwnych zmianie. Jak zwać się będzie ul. Hanki Sawickiej? Wybrano za patrona Adama Mickiewicza.

Długa za 22 Lipca

Zakończyły się też już konsultacje w sprawie zmiany nazwy ulicy 22 Lipca. Na 71 mieszkańców głosy oddało 61. Mieli oni do wyboru pięć nazw: ks. Jana Kleina, Kolejową, Długą, prof. Władysława Bartoszewskiego, rt. Witolda Pileckiego. Na prof. Bartoszewskiego nie głosował nikt. 4 osoby wybrały rt. Pileckiego, 1 ks. Kleina. 21 chciało, by 22 Lipca była ul. Kolejową, 31 Długą.

Co z ul. 23 Stycznia?

Ale w Solcu Kujawskim ulicą do zmiany jest także nazwa ul. 23 Stycznia.

W sprawie pozostawienia jej zaangażowali się solecczanie. A w ich imieniu burmistrz Teresa Substyk. Wystąpiła w tej sprawie do Instytutu Pamięci Narodowej: „Nazwa 23 Stycznia upamiętnia datę ważnego lokalnego faktu historycznego. Dzień ten oznaczał dla soleckiej społeczności koniec hitlerowskiego terroru okupacyjnego. Nazwę nadano kilka dni po wyzwoleniu, tj. 5 lutego 1945 roku (...) na wniosek przewodniczącego Miejskiej Rady Narodowej - ks. Franciszka Hanelta, proboszcza soleckiej fary.” - napisała pani burmistrz.

„Nie można wykluczyć, że radni MRN, w tym przewodniczący ks. proboszcz Franciszek Hanelt podczas podejmowania decyzji o nadaniu nazwy 23 Stycznia nie mieli wiedzy nt. rzeczywistych intencji kolejnego okupanta, jednak nie zmienia to faktu, że nazwa ta bezpośrednio nawiązuje do zajęcia Solca Kujawskiego przez Armię Czerwoną i określa to zdarzenie „dniem oswobodzenia”.
Tak więc nazwa: ulica 23 Stycznia nie może w Solcu pozostać. IPN uważa, że trzeba ją zmienić. Za pozostawieniem nazwy jest Towarzystwo Miłośników Solca Kujawskiego, także mieszkańcy. Pani burmistrz ponownie więc śle pismo do IPN.

od 12 lat
Wideo

Stop agresji drogowej. Film policji ze Starogardu Gdańskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: IPN nie chce ul. 23 Stycznia, ale mieszkańcy - tak. Będzie zmiana? - Solec Kujawski Nasze Miasto

Wróć na soleckujawski.naszemiasto.pl Nasze Miasto