Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Na pętlę Błonie nie pojadą na razie żadne nowe połączenia autobusowe. Dlaczego?

Sławomir Bobbe
Sławomir Bobbe
W ocenie ratusza obecny ruch pasażerski na stacji Bydgoszcz Błonie nie wymaga zwiększenia liczby linii obsługujących to miejsce.
W ocenie ratusza obecny ruch pasażerski na stacji Bydgoszcz Błonie nie wymaga zwiększenia liczby linii obsługujących to miejsce. Tomasz Czachorowski
Kolejne linie autobusowe będą dojeżdżać do pętli Błonie tylko wtedy, gdy zwiększy się kolejowy ruch pasażerski na stacji kolejowej - wynika z odpowiedzi ratusza na interpelację radnego.

Zobacz wideo: W Bydgoszczy trwa budowa mostów. Miasto stoi w korkach

- Kilka lat temu oddano do użytku stację PKP Bydgoszcz Błonie wraz z pętlą autobusową i przedłużono kursowanie linii numer 53 do pętli - zauważa radny Jarosław Wenderlich w swojej interpelacji do prezydenta miasta, pytając jednocześnie czy kolejne linie autobusowe będą kończyły bieg na pętli Błonie i czy parking, który przy niej istnieje będzie rozbudowany? - miałoby to ułatwić korzystanie z komunikacji miejskiej wszystkim tym, którzy przyjeżdżają do Bydgoszczy z terenów gminy Białe Błota.

- Stację kolejową Błonie obsługuje obecnie linia numer 53 (Kapuściska-Błonie) oraz numer 57 (Błonie-Dworzec Główny). Linie te kursują co 20 minut, a wieczorem co pół godziny - przypomina Mirosław Kozłowicz, wiceprezydent miasta.

Będą pociągi na stacji, będzie więcej autobusów

W ocenie miasta obsługa komunikacją miejską stacji, na której pociągi pojawiają się co około 30-40 minut jest wystarczająca.

- W przypadku wzrostu znaczenia komunikacyjnego stacji, a tym samym istotnego zwiększenia liczby pasażerów nie wyklucza się podjęcia niezbędnych działań dostosowujących komunikację publiczną do zmieniających się uwarunkowań - zapewnia Mirosław Kozłowicz.

Miasto stoi na stanowisku, że nie ma sensu zwiększać liczby miejsc parkingowych w tym miejscu, bowiem ruch samochodowy od strony gminy Białe Błota mają przejąć parkingi P&R na ul. Kujawskiej i Grudziądzkiej, a linie międzygminne i tak jadą na pętlę Błonie, gdzie pasażerowie mogą przesiąść się do bydgoskich autobusów.

Co z wykopaliskami ze Starego Fordonu?

Radny Wenderlich poruszył również kwestię znalezisk archeologicznych (w tym grobów popielcowych) poczynionych przy okazji rewitalizacji Starego Fordonu. W jego ocenie warte rozważenie byłoby stworzenie np. izby pamięci lub wystawy w miejscu, w którym zostały odnalezione. - Ekspozycja źródeł archeologicznych w miejsc ich wydobycia zawsze ma jeszcze wyższą wartość edukacyjną i pozwala na większe uwrażliwienie ludzi na historię tego miejsca - ocenia radny. Wiadomo już, że część znalezionych artefaktów będzie prezentowana w Starym Fordonie.

- Wydobyte na terenie płyty rynku w Starym Fordonie prawdopodobnie elementy tzw. grobu skrzynkowego zostały opisane i zdeponowane w ZDMiKP. Trwają ustalenia dotyczące sposobu ekspozycji wydobytego grobu. Prawdopodobnie zostanie on wyeksponowany w obszarze rewitalizowanej płyty rynku. Pozostałe znaleziska archeologiczne po zakończeniu inwestycji zostaną przekazane Muzeum Okręgowemu. Wydobyte szkielety zostaną poddane badaniom antropologicznym i pochowane, prawdopodobnie na cmentarzu przy ul. Piastowe w Starym Fordonie - informuje Mirosław Kozłowicz.

Miasto myśli również o stworzeniu w Starym Fordonie wystawy plenerowej pokazującej prace archeologiczne i wykopaliska z tego miejsca - jej zakres i forma miałyby być ustalone po zakończeniu prac budowlanych.

Trwa głosowanie...

Jaki jest Twój ulubiony park w Bydgoszczy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na bydgoszcz.naszemiasto.pl Nasze Miasto