Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nowi patroni ulic w Solcu Kujawskim. Na niektóre zmiany nie ma zgody mieszkańców

Adam Lewandowski
Widok na ulicę 23 Stycznia z okna ratusza w Solcu Kujawskim. To jedna z głównych ulic w tym mieście.
Widok na ulicę 23 Stycznia z okna ratusza w Solcu Kujawskim. To jedna z głównych ulic w tym mieście. Zbigniew Stefański
W Solcu Kujawskim solidnie przeprowadza się konsultacje społeczne we sprawie nazw ulic. Służby ratusza docierają z ankietami do mieszkańców, zostawiają w skrzynkach i odbierają już wypełnione.

Wśród mieszkańców ul. Hanki Sawickiej uprawnionych do udziału w konsultacjach było 336. Ankiety wypełniło 259, czyli 77 proc. Jedenaście osób wstrzymało się od głosu.

Za zmianą nazwy ul. Sawickiej na Adama Mickiewicza opowiedziało się 197 mieszkańców, 51 było przeciwnych zmianie. Dwie osoby zaproponowały, by ul. H. Sawickiej była ul. Kubusia Puchatka, i po jednej: Emilii Plater, Lecha Kaczyńskiego oraz... Antoniego Macierewicza.

33 mieszkańców bloków przy ul. Sawickiej 8a, 8b i 8c ratusz zapytał, czy przyłączyć te adresy do ul. Henryka Sienkiewicza. Ankiety do wczoraj oddało 26 osób, 22 chcą mieszkać przy ul. Sienkiewicza.

Dziś pracownicy ratusza w godz. 12-15 oraz 17-19 odwiedzą z ankietami mieszkańców ul. 22 Lipca. Ratusz proponuje zmianę nazwy ul. na ks. Jana Kleina, Kolejową, Długą, prof. Władysława Bartoszewskiego i ul. rtm. Witolda Pileckiego. Po zakończeniu konsultacji społecznych projekty uchwał trafią pod obrady rady miejskiej, która podejmie decyzje o nadaniu nowych nazw ulic.

Ale - jak się okazuje - w Solcu spora część mieszkańców jest przeciwna sugestii Instytutu Pamięci Narodowej o zmianie nazwy ul. 23 Stycznia. - W piśmie skierowanym do burmistrza przez zarząd Osiedla Staromiejskiego czytamy, że mieszkańcy ul. 23 Stycznia stanowczo protestują przeciwko kolejnej próbie zmiany nazwy ul. 23 Stycznia - mówi Zbigniew Stefański, rzecznik prasowy ratusza.

- Swoje stanowisko na ten temat wyrażali już w przeprowadzonym plebiscycie w 1996 r. Wtedy ponad 90 proc. mieszkańców ulicy było przeciwnych zmianie nazwy. Zdaniem sygnatariuszy listu, obecna nazwa ulicy we właściwy sposób upamiętnia zakończenie najbardziej tragicznego okresu w historii Solca - okresu okupacji hitlerowskiej, która rozpoczęła się 7 września 1939 r. i trwała do 23 stycznia 1945 r. W czasie wojny przy ul. 23 Stycznia mieściła się siedziba Selbstschutzu, w której mordowano solecczan, co upamiętnia stosowna tablica. Dlatego dzień wyzwolenia i zakończenia koszmaru okupacji hitlerowskiej był tak ważny dla mieszkańców. Pod listem podpisało się 113 mieszkańców.

Zmiany nazwy tej ulicy nie chce też Towarzystwo Miłośników Solca Kujawskiego. TMSK podkreśla, że Miejska Rada Narodowa z księdzem Franciszkiem Haneltem na czele, już na swoim pierwszym posiedzeniu 5 lutego 1945 roku postanowiła upamiętnić dzień 23 stycznia nazywając tak główną ulicę miasta. Członkowie TMSK podkreślają, że zmiana nazwy ul. 23 Stycznia nie ma żadnego racjonalnego uzasadnienia i słusznie budzi sprzeciw mieszkańców.

- Pani burmistrz zamierza wystąpić do Instytutu Pamięci Narodowej z pismem uzasadniającym powody, dla których w Solcu powinna pozostać ul. 23 Stycznia - mówi rzecznik Zbigniew Stefański.

Pogoda na dzień (29.03.2017) | KUJAWSKO-POMORSKIE
Źródło: TVN Meteo Active/x-news

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Otwarcie sezonu motocyklowego na Jasnej Górze

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na soleckujawski.naszemiasto.pl Nasze Miasto