MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

To tutaj okryto grób kobiety z sierpem na szyi i kłódką na palcach lewej stopy. Archeolodzy niedaleko Bydgoszczy

Maja Stankiewicz
Maja Stankiewicz
Archeolodzy z UMK w Toruniu wrócili do  miejscowości Pień w gminie Dąbrowa Chełmińska. Do końca lipca prowadzić tu będą badania.
Archeolodzy z UMK w Toruniu wrócili do miejscowości Pień w gminie Dąbrowa Chełmińska. Do końca lipca prowadzić tu będą badania. Maja Stankiewicz
We wsi Pień niedaleko Ostromecka znów pracują archeolodzy z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Rok temu odkryto tu grób kobiety z sierpem na szyi i kłódką na palcach lewej stopy. To była sensacja.

Wieś Pień leży przy starorzeczu Wisły. Już wcześniej archeolodzy z UMK interesowali się tym miejscem, bo z ziemi wyorywano kości. W latach 2005 - 2009 prowadzono tu badania wczesnośredniowiecznego cmentarza. Odkryto wówczas unikalne groby komorowe. Były one bardzo bogato wyposażone, co świadczyło o wysokim statusie pogrzebanych tu osób.

Nietypowe groby w Pniu - mamy zdjęcia z praca archeologów

W 2022 r., po 13 latach, archeolodzy wrócili w to miejsce. Udało się znowu skompletować grupę i zdobyć pieniądze na badania. Dopomogła gmina. Badania wsparł także Wydział Nauk Historycznych UMK. Nie udało się odkryć kolejnych grobów komorowych. Archeolodzy zajęli się więc drugim cmentarzem, który znajduje się w tym samym miejscu, XVII - wiecznym.

- Do końca nie wiadomo jaki to jest cmentarz. Prawdopodobnie protestancki. Ma on specyficzny charakter. Raczej nie był przeznaczony dla typowych parafian, ale dla ludzi, których się obawiano. Może to były dzieci nieochrzczone, może osoby, które miały problem z psychiką czy inaczej wyglądały. Stosunkowo dużo jest tu „dziwnych” , nietypowych grobów noszących ślady praktyk zabezpieczających - informuje prof. Dariusz Poliński z Instytutu Archeologii UMK, pod kierunkiem którego badania są prowadzone.

Znów spotykamy go w Pniu. 10 lipca br. archeolodzy z Torunia wznowili badania we wsi. Prowadzone będą one do końca lipca. Ekipę badawczą odnajdujemy na wzgórzu porośniętym słonecznikami. Odsłonięto i przygotowano do badań około 2 arów. - Lokalizacja też sugeruje jaki to może być cmentarz. Ludzi odrzuconych nie chowano przy kościołach, ale na jakichś górkach, z boku – wyjaśnia prof. Poliński.

To Cię może również zainteresować

A „wampirka z Pnia”, co udało się dotąd ustalić? - Niestety DNA jest mocno zniszczone, poszarpane – zdradza Magdalena Zagrodzka, przedstawicielka zespołu badawczego, prezes Stowarzyszenia „Ewolucja”.- Może wyniki kolejnych próbek przyniosą więcej informacji, pozwolą określić kolor oczu, włosów, odcień skóry, czy choroby.

Na razie potwierdzono, że to młoda kobieta w wieku 17 - 20 lat, która leczona była roztworem z zawartością złota i miedzi, stąd zielonkawy kolor podniebienia. - Płeć znamy, liczymy na dalsze wyniki. Jest już podpisana umowa na rekonstrukcję fizyczną tej dziewczyny - informuje prof. Poliński.

od 7 lat
Wideo

Zamach na Roberta Fico. Stan premiera Słowacji jest poważny.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bydgoszcz.naszemiasto.pl Nasze Miasto