Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Trzy kolejne przystanki wiedeńskie powstaną w centrum Bydgoszczy. Znamy ich lokalizacje

Małgorzata Pieczyńska
Małgorzata Pieczyńska
Pierwszy przystanek wiedeński w Bydgoszczy powstał przy placu Teatralnym we wrześniu 2019 r.
Pierwszy przystanek wiedeński w Bydgoszczy powstał przy placu Teatralnym we wrześniu 2019 r. Tomasz Czachorowski/Archiwum
Bydgoscy drogowcy ogłosili przetarg na przebudowę trzech przystanków tramwajowych. Dwa perony wiedeńskie powstaną przy ul. Gdańskiej i jeden na ul. Jagiellońskiej.

Zobacz wideo: Ćwiczenia służb ratowniczych na S5 pod Bydgoszczą.

od 16 lat

- Przetarg dotyczy realizacji trzech przystanków - nowego na ul. Jagiellońskiej przy kościele Klarysek oraz dwóch na ulicy Gdańskiej w rejonie ul. Chodkiewicza - precyzuje Tomasz Okoński, rzecznik Zarządu Dróg Miejskich i Komunikacji Publicznej w Bydgoszczy. - Te dwa ostatnie miałyby zostać przesunięte bliżej ul. Zamoyskiego, zarówno ten w kierunku Lasu Gdańskiego oraz w stronę ul. Jagiellońskiej.

Nowe przystanki wiedeńskie mają być gotowe w 10 miesięcy od chwili podpisania umowy.

- W ramach obecnego przetargu możemy też wykorzystać prawo opcji, które pozwoliłoby na prace budowlane, w przypadku pozyskania dodatkowych środków finansowych, przy kolejnych dwóch przystankach. Chodzi o parę przystanków w rejonie Gdańskiej 5/10) - informuje Tomasz Okoński.

Docelowo na ulicy Gdańskiej ma być 13 peronów wiedeńskich

Kryteriami oceny ofert w przetargu są cena i długość gwarancji. Przystanki wiedeńskie mają zostać wybudowane w systemie "projektuj i buduj". Jak czytamy na platformie zakupowej, termin składania ofert upływa 31 sierpnia o godz. 10, ich otwarcie nastąpi tego samego dnia o godz. 10.20.

Docelowo ulica Gdańska ma zostać wyposażona w perony wiedeńskie na odcinku od placu Teatralnego do ul. Kamiennej.

- Wykonana już przez nas koncepcja zakłada budowę 13 przystanków wiedeńskich, w tym 12 (6 par) na Gdańskiej - mówi Tomasz Okoński. - Dodatkowo projektanci zaproponowali też budowę przystanku wiedeńskiego na ul. Jagiellońskiej na skrzyżowaniu z ul. 19 Marca dla tramwajów jadących w kierunku węzła Garbary.

Dużym wyzwaniem w trakcie prac koncepcyjnych było wskazywanie lokalizacji przystanków wiedeńskich na ul. Gdańskiej.

- Wyniesione jezdnie mogą być budowane wyłącznie w miejscach, gdzie nie występują zjazdy na teren posesji - informuje Tomasz Okoński. - Przez dwa przystanki przebiegać ma też kontrapas rowerowy (pomiędzy placem Wolności i Świętojańską). Na etapie opracowania, dokumentacja była szeroko konsultowana z mieszkańcami i społecznikami.

Bezpieczeństwo nie ma ceny

Przypomnijmy, że o budowę przystanków wiedeńskich w Bydgoszczy wnioskowali, m.in. przedstawiciele Stowarzyszenia na Rzecz Rozwoju Transportu Publicznego w Bydgoszczy i ówczesnego Stowarzyszenia Społeczny Rzecznik Pieszych, które od 14 czerwca br. funkcjonuje pod nazwą Bydgoski Ruch Miejski oraz przedstawiciele Rady Seniorów. Dla osób starszych to szczególnie ważne rozwiązanie, bo wyniesienie jezdni do poziomu chodnika ułatwia im wsiadanie i wysiadanie z pojazdów. Najważniejsze jednak, że takie rozwiązanie zmusza kierowców do ograniczenia prędkości.

- Chcemy, by wybudowanie tych peronów wiedeńskich poprawiło właśnie bezpieczeństwo, ułatwiało podróże osobom z niepełnosprawnościami i jeszcze lepiej skomunikowało centrum z wykorzystaniem tramwajów - podkreślają drogowcy.

Pierwszy w Bydgoszczy przystanek wiedeński przy placu Teatralnym został oddany do użytku we wrześniu 2019 r. Jego budowa kosztowała 498 tys. zł. Jednocześnie rozgorzała wtedy dyskusja dotycząca budowy tego typu przystanków na ul. Gdańskiej, gdzie także torowisko biegnie w jezdni. Po wypadku pod koniec maja 2018 r., gdy kierowca auta osobowego potrącił na przystanku Gdańska/Chodkiewicza kobietę wysiadającą z tramwaju, reakcja Stowarzyszenia Społeczny Rzecznik Pieszych była natychmiastowa. W lipcu 2018 r. wielu mieszkańców podpisało się pod petycją do prezydenta Bydgoszczy w sprawie budowy tam peronu wiedeńskiego.

Jeszcze w styczniu br. Paweł Górny, przewodniczący Stowarzyszenia Społeczny Rzecznik Pieszych, mówił nam: - Jako rozwiązanie tymczasowe drogowcy zainstalowali wówczas na wysokości ul. Chodkiewicza wyspowy próg zwalniający i tu trzeba ich pochwalić, bo był to dobry ruch. Bezpieczeństwo nie ma ceny. Skoro działania w sprawie budowy tych trzech przystanków wiedeńskich nabrały tempa, to tylko należy się cieszyć. To też spełnienie postulatów naszego stowarzyszenia i mieszkańców. Nowy przystanek wiedeński na ul. Jagiellońskiej to także dobre rozwiązanie. Będzie uzupełnieniem peronu przy placu Teatralnym w drugą stronę.

Oto, kogo kamerka samochodu Google przyłapała w Bydgoszczy na rowerze. Znajdziecie się? Może ktoś znajomy? Zobacz zdjęcia >>>

Przyłapani w Bydgoszczy na rowerach. Samochodzik Google Stre...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Trzy kolejne przystanki wiedeńskie powstaną w centrum Bydgoszczy. Znamy ich lokalizacje - Bydgoszcz Nasze Miasto

Wróć na soleckujawski.naszemiasto.pl Nasze Miasto