MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Tak koza szymborska, z nowym niedźwiedziem, żegnała karnawał w Inowrocławiu. Zdjęcia

Dominik Fijałkowski
Dominik Fijałkowski
Koza szymborska wyruszyła żegnać tegoroczny karnawał mają w swoim składzie nowego niedźwiedzia. Jak ten poprzedni, powstał ze słomy, podczas niedzielnych spotkań w Domu Rodziny Jana Kasprowicza
Koza szymborska wyruszyła żegnać tegoroczny karnawał mają w swoim składzie nowego niedźwiedzia. Jak ten poprzedni, powstał ze słomy, podczas niedzielnych spotkań w Domu Rodziny Jana Kasprowicza Dominik Fijałkowski
W ostatni dzień karnawału 2024 na ulice Inowrocławia i okolicznych miejscowości wyszła koza szymborska - jeden najstarszych na Kujawach orszaków zapustnych. W br. wśród barwnych postaci pojawił się nowy, słomiany niedźwiedź.

Chodzenie z kozą to dawny, jeszcze przedchrześcijański zwyczaj. Dziś mocno kultywowany jest on na Kujawach, ale z kozą chodzono także w innych częściach Polski, na przykład w okolicach Krakowa.

W skład kozich orszaków z Inowrocławia i okolic wchodzą: przodownik, baba z dziadem, para młoda, Cygan, Żyd, koza z koźlarkami, kapela, niedźwiedzie, kominiarze. Pojawiają się tam także diabły, śmierć czy bocian.

Podczas ostatkowych harców koza bodzie przechodniów rogami, oczywiście, na szczęście. To nie wszystko. Ze spotkania z kozim orszakiem można wyjść z osmoloną na czarno twarzą. To zasługa kominiarzy. Każdy z orszaków zbiera też datki, "na sianko dla kózki". Przebierańcy nie gardzą też słodkimi pączkami lub chruścikami.

Towarzyszyliśmy kozie szymborskiej. W br. podziwiać można było w jej składzie nowego niedźwiedzia. Jego strój, jak i ten poprzedni liczący sobie kilkadziesiąt lat, został wykonany ze słomy. Pracowali nad nim nie tylko członkowie orszaku, ale i mieszkańcy Szymborza. Tworzenie niedźwiedziego stroju odbywało się w Domu Rodziny Jana Kasprowicza, który jest filią Muzeum im. Jana Kasprowicza w Inowrocławiu. Praca nad strojem niedźwiedzia trwała od ub. roku. Twórcy spotykali się w wyznaczone niedziele, by wspólnie wyplatać słomianą linę - sznur, która po odpowiednim połączeniu utworzyła niedźwiedzi strój. Prezentował się kapitalnie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nie żyje Jan A.P. Kaczmarek. Zdobywca Oscara miał 71 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na inowroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto