Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Oto 5 najmniejszych miast w Polsce. Nie do wiary, jak są malutkie! Jak to się stało, że mają prawa miejskie?

Emil Hoff
Emil Hoff
Wideo
od 16 lat
Wszyscy znamy największe polskie miasta – ale czy zastanawialiście się kiedyś, które są najmniejsze? Sprawdziliśmy to i stworzyliśmy aktualny ranking 5 absolutnie najmniejszych polskich miast. Te miejsca mogą was kompletnie zaskoczyć! Mówimy o miastach tak małych, że mogą zmieścić się na terenie Warszawy setki razy, a ich wszystkich mieszkańców dałoby się pomieścić w jednym sektorze stadionu piłkarskiego. Zapraszamy do galerii – przekonajcie się, jak małe są najmniejsze miasta Polski.

Spis treści

Miasta jak naparstki. Poznajcie 5 najmniejszych miast w całej Polsce

W 2024 r. w Polsce jest oficjalnie 1013 miast, w tym 107 prezydenckich i 66 na prawach powiatu. Tylko 37 polskich miast liczy ponad 100 000 mieszkańców, i zaledwie jedno ponad milion – Warszawa.

Opuszczony kościół ewangelicki w Stawiszynie
Które miasta w Polsce są tak małe, że aż nie chce się wierzyć, że mają prawa miejskie? Sprawdźcie w naszej galerii - stworzylismy ranking 5 rekordowo małych polskich miast, które możecie w całości zwiedzić w czasie jednego spaceru.

Zdjęcie na licencji CC BY-SA 4.0. Marian Naworski, CC BY-SA 4.0

Zobacz w galerii:

Które miasta Polski są największe, a które najmniejsze? Rozmiar miasta można podać przynajmniej na dwa sposoby – według liczby ludności i według powierzchni. Zazwyczaj najważniejsza jest liczba ludności – w końcu miasto to ludzie, a nie asfalt na ulicach.

O największych polskich miastach każdy słyszał, ale czy zastanawialiście się kiedyś, które miasta są najmniejsze w naszym kraju? Wyszukaliśmy dla was 5 absolutnie najmniejszych polskich miast. Aż trudno uwierzyć, jak mało osób w nich mieszka i jak małą mają powierzchnię. To prawdziwe miasta-naparstki, które można zwiedzić w ciągu jednego spaceru.

Zapraszamy do galerii, w której znajdziecie ranking 5 najmniejszych polskich miast, ułożony według liczby ludności (z jednym wyjątkiem). Przekonajcie się, które miejscowości w Polsce posiadają prawa miejskie mimo mikroskopijnych rozmiarów. To też gotowe pomysły na oryginalne wycieczki do miejsc, o których mogliście wcześniej nie słyszeć.

Skąd wzięły się najmniejsze polskie miasta?

Naprawdę małe polskie miasta – tak małe, że aż trudno uwierzyć, że ktoś nadał im status miast – to najczęściej efekt historycznych zaszłości lub omyłek proceduralnych.

Miejskość określa się na podstawie wielu czynników, nie zawsze takich samych, co sprawia, że czasem status miasta zyskują miejscowości, które w oczywisty sposób nie pasują do tego miana.

Nadając status miasta (lub odrzucając wniosek o niego) przeważnie bierze się pod uwagę kryterium ludnościowe (co najmniej 2000 mieszkańców). Jednak od ok. 2010 r. bardzo często ignoruje się to kryterium na rzecz innych wskaźników.

Na przykład chętnie nadaje się status miasta miejscowościom, które kiedyś były miastami, ale zostały zdegradowane do poziomu wsi przez carską reformę 1869 r., represje po powstaniu styczniowym lub przemiany administracyjne z okresu PRL. Przywrócenie praw miejskich uznaje się wtedy za rodzaj rehabilitacji i przywrócenia sprawiedliwości dziejowej, nawet jeśli miejscowość dawno już straciła rzeczywiste znaczenie.

Z kolei odbierania praw miejskich już się w zasadzie nie praktykuje. Ostatnia degradacja miasteczek do rangi wsi miała miejsce w 1973 r. Dziś miejscowościom, które historycznie były miastami, a zwłaszcza takim, które posiadają zabytkowe budowle miejskie, jak ratusz czy rynek, nie grozi już degradacja, a ich status miejski jest kwestią szanowanej tradycji niż rzeczywistego znaczenia ekonomicznego czy liczby ludności.

Czasem wsie zostają przekształcone w miasta na podstawie potencjalnego szybkiego rozwoju i aktualnych inwestycji, innym razem w wyniku lobbingu.

Czytaj też: 14 niesamowitych rynków w Polsce: najpiękniejsze, największe, najciekawsze miejskie place. Ulica, która udaje rynek i inne ciekawostki

TOP 10 największych miast w Polsce

Lista największych polskich miast jest dość dobrze znana, ale przytoczymy ją poniżej.

TOP 10 największych polskich miast pod względem liczby mieszkańców:

  1. Warszawa: 1 871 975 mieszkańców
  2. Kraków: 803 282 mieszkańców
  3. Wrocław: 674 079 mieszkańców
  4. Łódź: 658 444 mieszkańców
  5. Poznań: 541 316 mieszkańców
  6. Gdańsk: 486 345 mieszkańców
  7. Szczecin: 391 566 mieszkańców
  8. Lublin: 331 243 mieszkańców
  9. Bydgoszcz: 330 038 mieszkańców
  10. Białystok: 292 600 mieszkańców

Pod względem liczby ludności wygrywa Warszawa – mieszka w niej ponad 6 razy więcej osób niż w Białymstoku.

TOP 10 największych polskich miast pod względem powierzchni (w ha):

  1. Gdańsk: 68300
  2. Warszawa: 51724
  3. Gdynia: 39151
  4. Kraków: 32685
  5. Szczecin: 30062
  6. Łódź: 29325
  7. Wrocław: 29281
  8. Zielona Góra: 27827
  9. Poznań: 26191
  10. Świnoujście: 20207

Pod względem powierzchni wygrywa Gdańsk – zmieściłyby się w nim ponad 3 Świnoujścia.

Jednak o wiele mniej znana i przez to ciekawsza jest lista najmniejszych polskich miast. Które polskie miasto zamieszkuje niecałe 400 osób? Które ma mniej niż 1 km kwadratowy powierzchni?

Przekonajcie się w galerii poniżej.

Dodaj firmę
Logo firmy Polska Organizacja Turystyczna
Warszawa, Chałubińskiego 8
Autopromocja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiał oryginalny: Oto 5 najmniejszych miast w Polsce. Nie do wiary, jak są malutkie! Jak to się stało, że mają prawa miejskie? - Strona Podróży

Wróć na soleckujawski.naszemiasto.pl Nasze Miasto